<Koti><Rotarypiiri><Läsnäolo ja sen tilastointi>

Läsnäolo ja sen tilastointi

Veikko Tiainen esitys 3.10.2003    (Päivitetty 18.10.2008/RJ)

Läsnäolon pääsääntö

Rotaryklubin järjestysmuodon 9. artikla on omistettu läsnäololle. Tämä artikla on painettu Rotaryn
käsikirja 2007:n (suomennos kirjasta Manual of Procedure 2007) sivuille 235 - 237.
"Klubin jokaisen jäsenen tulisi osallistua klubin säännöllisiin viikkokokouksiin", todetaan läsnäoloartiklan alussa. Se on läsnäolon pääsääntö.

Poissaolon korvaus

Poissaolon oman klubin kokouksesta voi korvata 14 päivän aikana ennen kokousta tai sen jälkeen monella tavalla, jotka on esitetty pääsäännön jälkeen artiklan kohdassa 1(a). Yli 14 päivää kestävällä ulkomaanmatkalla 14 päivän rajoitusta ei ole, vaan jokainen vierailu toisen maan klubissa korvaa poissaoloja omasta klubista. Poissaolon oman klubin kokouksesta korvaavat myös ne oman klubin kokousaikana klubin ulkopuolella suoritettavat rotarytehtävät, jotka on esitetty artiklan kohdassa 1(b). Jos jäsen on pitkähkön ajan työtehtävissä toisella paikkakunnalla omassa maassaan, hänen oma klubinsa ja tämän toisen paikkakunnan klubi voivat sopia, että jäsen korvaa poissaolonsa vierailemalla toisen paikkakunnan klubissa.

Vapautus läsnäolosta ja läsnäolotilastot

Hallitus voi myöntää vapautuksen läsnäolovelvollisuudesta kahdessa tapauksessa:

1. Hallitus hyväksyy poissaolon syistä, joita se pitää hyvinä ja riittävinä.
Kokouksen läsnäoloprosenttia laskettaessa tämän kohdan perusteella läsnäolosta vapautetut eivät sisälly jaettavaan (läsnä olleet jäsenet) mutta sisältyvät jakajaan (klubin jäsenmäärä). Jos läsnäolosta vapautettu jäsen osallistuu kokoukseen, niin kuin joskus tapahtuu, hänet lasketaan läsnä olleeksi ja sisällytetään jaettavaan.

2. Jäsenen iän ja jäsenvuosien yhteenlaskettu summa on vähintään 85 vuotta ja hän on ilmoittanut klubin sihteerille kirjallisesti, että hän haluaa vapautuksen läsnäolovelvollisuudesta, ja hallitus on suostunut tähän.

Tämän kohdan perusteella läsnäolovelvollisuudesta vapautettuja ei lueta klubin jäsenmäärään, mutta heidän mahdollinen läsnäolonsa otetaan huomioon klubin läsnäoloprosenttia laskettaessa (COL 07-16 ja 07-17).

1-kohdassa tarkoitetuissa tapauksissa hallituksella on laajat valtuudet myöntää vapautus läsnäolosta. Myös 2-kohdan tapauksissa edellytetään hallituksen suostumusta, mutta tuskinpa yksikään hallitus haluaa tehdä kielteisiä päätöksiä.

Muut läsnäolovelvollisuudesta vapautetut

Rotary Internationalin toimihenkilön (esim. District Governor) poissaolo on sallittu ja hänen suhteensa menetellään edellä 2-kohdassa mainitulla tavalla.

Kunniajäseniä ei lasketa läsnäolotilastoihin, ei jaettavaan eikä jakajaan.